Novosti
01.08.2021.
Autor: Milica Gajčić

Stepski vuk – naučimo da se smijemo!

A ko je nad ruševinama svog života tražio truli smisao, patio zbog nečeg naizgled besmislenog, preživljavao naizgled lude stvari, a tajno se, u poslednjem sumanutom haosu, još nadao otkrovenju i božjoj blizini?“

Ovo je roman koji će vam pružiti ruku za bijeg od neshvaćenosti, ukoliko mu to dozvolite. Mnoge se teme prožimaju kroz njega - teme poput usamljenosti, istinskog identiteta čovjeka i postojanja više ličnosti unutar jedne, nesnalaženja u konvencionalnom društvu, samoprezira, samosakaćenja, ali i samoubistva. Na početku je atmosfera mračna, dok pred sam kraj postaje šarena i psihodelična.

Glavni problem Harija Halera proizilazi iz njegovog pogleda na društvo. On se užasava takvog „modernog“ društva koje zagovara ideju o ratovanju i pokušava da se odstrani iz njega povlačenjem u sebe, što naravno sa sobom vuče druge probleme. I on sam je odrastao u tradicionalnoj porodici i čini se da ga to drži vezanim za takav svijet, dok u duši na višem nivou osjeća nepravdu i želju da se iščupa iz korova. On sam kaže kako se unutar njega vrši vječna borba između čovjeka i vuka i dosta razmišlja o toj dualnoj čovjekovoj prirodi koju nikako ne može da uskladi. Ipak, u „Traktatu o Stepskom Vuku“ se javlja ideja kako unutar čovjeka ne postoje dvije, već bezbroj ličnosti koje ne mogu da se ukrote i svedu na jednu jedinu. Nauka pokušava taj pojam da objasni kao šizofreniju, ali čovjekova priroda je nešto što ne može da se ogradi psihološkim terminima niti opisima.

Hese nam ovim romanom ne daje samo uvid u golu dušu jednog ljubitelja umjetnosti i zagovornika pravde na svijetu gdje pravde nema, nego i rješenje svih problema takvog čovjeka. Kao osnovni cilj u životu on predstavlja smijeh, koji svoj puni sjaj doživljava unutar „Magičnog pozorišta".

Ovo je jedna od onih knjiga koje bih obavezno preporučila ljudima što vode tihe i nečujne bitke unutar sebe, ali i onima koji žele više da saznaju o takvim bitkama. S druge strane, ova priča je za sve i svakoga, jer smo svi ponekad i u nekom pogledu manje ili više Hari Haler. Uzmimo savjet čika Hesea, krenimo putem koji je izabrao i sam Hari na kraju i naučimo da se smijemo!

Sačuvano u omiljne
KLASICI 206089900
Motivišuće
Kreativno
Prilagođeno uzrastu
20,50 KM

Ostavi komentar

Trenutno nema komentara

Slični članci

22.
Jul.
2022.
Novosti
Zašto u zadnje vrijeme biram knjige,koje me dotaknu,a to ni sama ne znam. Trudim se ići im u susret.
08.
Jul.
2022.
Novosti
Knjiga koja mi je otkrila mene tako što mi je otkrila druge. Zar nije čudesno?
22.
Jun.
2022.
Novosti
Kako znate da je neka knjiga dobra? Tako što je ponovo pročitate godinama kasnije i iznova se zaljubite u nju, tako što svaki novi put kad...
10.
Jun.
2022.
Novosti
Džoni je krenuo u rat, autora Daltona Trumba, jedno je od najgenijalnijih, a najužasnijih dijela koje sam ikada pročitala i o kojima sam razmišljala.
25.
May.
2022.
Novosti
Kompanija Sladaboni iz Banja Luke deveti put u samom vrhu!
12.
May.
2022.
Novosti
Shvatila sam koliko sreće imam samo zato što sam rođena tu gdje jesam. U disfunkcionalnoj zemlji u kojoj, ipak, imam osnovna ljudska prava.
27.
Apr.
2022.
Novosti
Cijeli svoj život mjerim po pročitanim knjigama.
14.
Apr.
2022.
Novosti
Ne postoji književno djelo koje će nekom promijeniti život ili dati recept za sreću, ali ponekad pročitano ostavi takav trag u nama, da danima nakon čitanja ...
07.
Apr.
2022.
Novosti
Postoji nešto magično u tome kako samo sa par stranica čovjek može da pobjegne u drugi svijet,da osjeti radost,tugu,da se osjeća manje usamljen u najt...
31.
Mar.
2022.
Novosti
Nešto se krilo iza tih plavih korica i zvalo samo mene. Možda zvuči pretjerano, gutala sam stranice tako proždrljivo, gladna sljedećih, pronalazila se...